Depresja agitowana – czyli jaka?

 

Lekarze psychiatrzy w swojej pracy spotykają się z wieloma rodzajami depresji. W tym opracowaniu opowiemy o depresji agitowanej, inaczej lękowej z łac. (depressio agitata).

 

Postać ta – jak wskazują specjaliści – przebiega z niezwykłym pobudzeniem psychoruchowym. Chorzy z tego typu depresją są w nieustannym ruchu – choć ruch ten jest chaotyczny i mało celowy, a jednak niemożność uspokojenia podniecenia ruchowego bierze górę.

Ponadto, pacjenci odczuwają nieustannie lęk; bywają drażliwi, przygnębieni, agresywni i wybuchowi. Wszystko to z powodu napięcia, które także towarzyszy chorym.

Lekarze psychiatrzy zaznaczają, że chorzy z depresją agitowaną mają myśli samobójcze i istnieje duże ryzyko samobójstwa. Jest to także postać depresji, która dość często występuje w okresie inwolucji.

Leczenie polega na podaniu choremu leków przeciwdepresyjnych oraz leków stabilizujących (normotymicznych). Leki te stabilizują nastrój chorych oraz ich wzmożony napęd psychoruchowy. Są także skuteczne w opanowaniu wybuchowości, drażliwości oraz gniewności.

Jakie są syndromy depresji ?

Czerwiec 9th, 2016 by