Świadomość społeczna depresji

We współczesnym społeczeństwie świadomości choroby zwanej depresją jest niezbyt wysoka. A dane pochodzące z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) mówią o tym, że jest na czwartym miejscu poważnych problemów zdrowotnych na świecie.

Niska świadomość społeczna oraz bagatelizowanie objawów przez chorego sprawiają, że wiele przypadków depresji zostaje niezdiagnozowana, a chory nie podejmuje leczenia.

Ważne jest także, aby otoczenie nauczyło się rozpoznawać niepokojące objawy: wycofywanie się z życia zawodowego, społecznego; chory nie jest w stanie pełnić swoich dotychczasowych ról: matki, ojca, żony, męża, pracownika.

W zasadzie każdy rodzaj aktywności jest dla osoby chorej na depresję nie lada wysiłkiem. Ponadto chory jest niezdolny do odczuwania przyjemności, jest nieustannie zmęczony, pojawiają się problemy z koncentracją, a także ze snem.

W Polsce dniem walki z depresją ogłoszono dzień 23 lutego – nazywa się Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Z tego tytułu wiele ośrodków w Polsce postanowiło zorganizować kampanię edukacyjną „RE: akcja w depresji”. Każda taka akcja z pewnością poprawi wzrost świadomości społecznej nt. tej choroby.

Kiedy uświadomić podejrzewać depresję ?

Wrzesień 19th, 2016 by