depresja niemowlęca
Styczeń 3rd, 2018 by admin

Depresja to choroba dotykająca osób w różnym wieku. Najczęściej kojarzona jest z ludźmi dorosłymi, jednakże coraz częściej diagnozowana jest depresja u dzieci i młodzieży. Jedyną grupą wiekową, która zdaje się być wolna od tego schorzenia są niemowlęta – jednak, jak się zaraz okaże, to twierdzenie jest błędne. Także najmłodsi mogą cierpieć z powodu nadmiernego smutku.

Depresja noworodkowa pojawia się dość rzadko. Jej powodem jest najczęściej długotrwała rozłąka z matką lub opiekunem następująca bezpośrednio po urodzeniu. Wśród noworodków dotkniętych tą dolegliwością znajdują się najczęściej maluchy, które przez długi czas umieszczone są w inkubatorach lub pozostają w szpitalu bez opieki najbliższych. Depresja niemowlęca dotyka również dzieci porzucone oraz te, które trafiają do placówek opiekuńczych.

Objawy depresji niemowlęcej nie odbiegają zbytnio od charakterystycznych objawów dotykających osoby starsze. Niemowlę staje się smutne i apatyczne. Zdarza się, że malec traci apetyt a w skrajnych wypadkach zanika u niego odruch ssania. Dziecko nie przybiera na wadze lub chudnie. Przy depresji trwającej dłuższy czas może dojść do zaburzeń rozwoju psychoruchowego.

Jak wynika z obserwacji depresja niemowlęca pojawia się po około trzech miesiącach samotności niemowlęcia, aczkolwiek okres te nie zawsze jest jednakowy u wszystkich dzieci. Choroba zanika po przywróceniu kontaktu z matką lub opiekunem. Zazwyczaj objawy depresji ustępują po kilku tygodniach od przywrócenia kontaktu z bliskimi osobami.

 

Chcesz wiedzieć więcej o depresji i jej leczeniu? Zajrzyj tutaj

Posted in Psychologia Tagged with: ,