Grudzień 28th, 2018 by admin

My, ludzie, kochamy stereotypy. Jeśli ktoś jest brudny i zaniedbany to pewnie jest pijakiem, jeśli dziecko się źle uczy to…, jeśli kto sjest rudy to…. Stereotypami często tłumaczymy sobie rzeczy, w które nie mamy ochoty zagłębiać się bardziej. Po co szukać przyczyn brzydkiego wygładu człowieka czy złych ocen u ucznia. Łatwiej jest przyczepić im stereotypową łatkę. Tak też jest w przypadku depresji. Jeśli ktoś jest chory – to znaczy, że wygląda smutno. Jak się jednak okazuje nie zawsze tak musi być.

Chorzy na depresję cierpią i odczuwają smutek, z którym nie potrafią sobie poradzić. Zazwyczaj taki stan jest widoczny również na zewnątrz, aczkolwiek są także osoby, które go skrzętnie ukrywają. Bywa, że na depresję cierpi osoba, z którą codziennie spotykamy się w pracy czy na ulicy. Rozmawiamy z nią o tysiącu rzeczy, a ona uważnie słucha, a czasami nawet się uśmiechnie i odpowie jakimś przyjaznym słowem.

Chory na depresję nie musi epatować swoim smutkiem wokoło. Dlatego bardzo ważne jest, aby bacznie przyglądać się bliskim i znajomym, być może w ciszy wołają o pomoc.

 

Więcej na temat depresji znajdziesz TUTAJ

Posted in Psychiatria, Psychologia Tagged with: ,

wypoczynek w depresji
Maj 24th, 2018 by admin

Depresja to choroba objawiająca się na wiele sposobów. Wśród najczęstszych objawów jest bezsenność oraz permanentne zmęczenie. W pewnym momencie męczące jest wykonanie najprostszych, codziennych czynności. Takie zadania jak ubranie się, wyjście po zakupy czy załatwienie spraw urzędowych stają się niemożliwe do wykonania. Kiedy zmęczenie bierze górę nad codziennością konieczny jest odpowiednio zorganizowany wypoczynek. Read more of this article »

Posted in Psychiatria Tagged with: , ,

Wrzesień 19th, 2016 by admin

We współczesnym społeczeństwie świadomości choroby zwanej depresją jest niezbyt wysoka. A dane pochodzące z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) mówią o tym, że jest na czwartym miejscu poważnych problemów zdrowotnych na świecie.

Niska świadomość społeczna oraz bagatelizowanie objawów przez chorego sprawiają, że wiele przypadków depresji zostaje niezdiagnozowana, a chory nie podejmuje leczenia.

Ważne jest także, aby otoczenie nauczyło się rozpoznawać niepokojące objawy: wycofywanie się z życia zawodowego, społecznego; chory nie jest w stanie pełnić swoich dotychczasowych ról: matki, ojca, żony, męża, pracownika.

W zasadzie każdy rodzaj aktywności jest dla osoby chorej na depresję nie lada wysiłkiem. Ponadto chory jest niezdolny do odczuwania przyjemności, jest nieustannie zmęczony, pojawiają się problemy z koncentracją, a także ze snem.

W Polsce dniem walki z depresją ogłoszono dzień 23 lutego – nazywa się Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Z tego tytułu wiele ośrodków w Polsce postanowiło zorganizować kampanię edukacyjną „RE: akcja w depresji”. Każda taka akcja z pewnością poprawi wzrost świadomości społecznej nt. tej choroby. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , ,

Marzec 15th, 2016 by admin

Choć wiele osób przywykło traktować depresję jako chorobę dorosłych lub czasami młodzieży, to dane mówią, że dotyka ona także dzieci. Procentowo wartości te nie są duże, jednak faktu jej istnienia u dzieci nie można zaprzeczyć. Statystyki mówią o około 2% dzieci, które dotyka depresja.

Jak objawia się depresja u dzieci? Niektóre objawy są takie same jak u dorosłych, a zatem są to: płaczliwość, ogromny smutek, przygnębienie. Dziecko w depresji jest niezwykle drażliwe, często się złości, rozpacza z byle powodu, jest także nastawione wrogo do otoczenia.

Charakterystyczne także jest to, że wykonując czynności, które wcześniej dziecku sprawiały przyjemność i cieszyły, teraz nie są w stanie przynieść radości. Pojawia się zobojętnienie i apatia, a także obwinianie się za zdarzenia na które dziecko nie miało wpływu.

Jeśli wymienione objawy nie zmniejszają się, i trwają bez przerwy dłużej niż 2 tygodnie, wówczas rodzice powinni udać się do specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży. Można także zgłosić problem lekarzowi pediatrze, który w razie potrzeby wyda skierowanie do lekarza psychiatry. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , ,

Luty 20th, 2016 by admin

Osoby u których zdiagnozowano depresję muszą podjąć leczenie. Oprócz farmakoterapii zalecana jest także psychoterapia, gdyż połączenie obu metod daje najlepsze rezultaty.

Na czym polega ta metoda oraz jak przebiega proces leczenia, o tym poniżej.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że psychoterapia to proces długotrwały, zazwyczaj kilkumiesięczny. Kolejną ważną kwestią jest to, że decydującą rolę ma tu postawa pacjenta tj. musi chcieć uczestniczyć w psychoterapii – bez jego zgody nie będzie możliwe jej przeprowadzenie.

Psychoterapia to proces leczenia, który polega na rozmowie z pacjentem; próba rozpoznania mechanizmów, zdarzeń, problemów depresyjnego pacjenta. To także nauka pokonywania problemów, zmiana sposobu myślenia z negatywnego (często niezgodnego z rzeczywistością) na pozytywny.

Ponadto, psychoterapeuta stara się wskazać osobie chorej na depresję sposoby radzenia sobie z trudnościami życiowymi, tak, aby samodzielnie radzili sobie z nimi radzili i odzyskali kontrolę nad życiem.

Psychoterapeuci, którzy prowadzą terapię osób chorób na depresję są doświadczeni i wykwalifikowani; dają wsparcie pacjentowi, uczą zdrowych reakcji na różne problemy i doświadczenia życiowe. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , ,

Maj 29th, 2015 by admin

Jedną z przyczyn mogących spowodować pojawienie się depresji jest samotność i choroba. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych częstokroć obie te przyczyny nakładają się na siebie. Do tego dochodzą jeszcze problemy wynikające z ograniczeń wiekowych lub zdrowotnych i pojawia się spory problem – depresja.
Wartym podkreślenia jest fakt, że depresja to nie tylko choroba związana z psychiką. Często przejawia się ona także fizycznie. Wiele jej objawów umyka lekarzom, opiekunom, a nawet samym pacjentom, ponieważ jest tożsama z objawami charakterystycznymi dla wieku czy schorzenia. Objawy takie jak nieustanne zmęczenie, nadmierna senność albo bezsenność, czy bóle głowy to nic nadzwyczajnego w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych – stąd też stają się one niewidoczne i chorobę trudniej jest zdiagnozować.

Depresja to zaburzony stan umysłu i ciała, który należy leczyć. Jeśli najbliżsi, znajomi czy krewni zaczynają zachowywać się inaczej warto zwrócić na to uwagę i podpowiedzieć wizytę u lekarza. Należy pamiętać, że depresję można leczyć, ale nieleczona może prowadzić do śmierci.

Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , ,

Maj 19th, 2015 by admin

Nasze życie w dużej mierze opiera się na pracy zawodowej. W pracy spędzamy większą część dnia i często przenosimy problemy z pracy do domu. Osoby, których zawód związany jest z dużym stresem, ogromną odpowiedzialnością oraz licznymi obowiązkami, często nie dają sobie rady z codziennymi emocjami w pracy i z upływem czasu wycofują się z życia, co niekiedy prowadzi do depresji.

Wśród zawodów, które najczęściej prowadzą do depresji są w dużej mierze te, związane z obecnością innych ludzi i stykaniem się z ich problemami. Depresyjnie działa praca pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, pracowników społecznych, artystów, pracowników administracyjnych czy handlowców.

Kiedy praca wywołuje negatywne emocje, utrudnia codzienne funkcjonowanie w domu i zakładzie pracy, wówczas warto zastanowić się nad jej zmianą. Wprawdzie nie zawsze jest to łatwe, ale należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, a stałe podenerwowanie, zmęczenie i poczucie bezsilności może doprowadzić do poważnych problemów. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , ,

Maj 9th, 2015 by admin

Depresja atakuje zarówno mężczyzn jak i kobiety. Niemniej jednak to właśnie panie są na nią bardziej narażone. Wynika to w dużej mierze z uwarunkowań charakterologicznych. Kobiety mają predyspozycje do rozdrapywania ran. Często przezywają wielokrotnie wszystkie problemy, rozpatrując je w każdy możliwy sposób. Bywa, że takie podejście pozwala na rozwiązanie kłopotów, ale bardzo często prowadzi do pogłębiającego się poczucia bezradności, bezsilności oraz braku wpływu na to, co się wokoło dzieje, a stąd już prosta droga do epizodów depresyjnych i depresji. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , , ,