Maj 24th, 2017 by admin

W Polsce depresja atakuje coraz więcej osób. Niestety większość przypadków nie jest odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Polacy idąc do lekarza opowiadają o swoich dolegliwościach fizycznych, ale bardzo rzadko mówią o samopoczuciu psychicznym. Z drugiej strony niewielu lekarzy rodzinnych pyta swoich pacjentów o samopoczucie. Pojawia się więc pytanie co zrobić, kiedy jest nam smutno? Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with:

Wrzesień 19th, 2016 by admin

We współczesnym społeczeństwie świadomości choroby zwanej depresją jest niezbyt wysoka. A dane pochodzące z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) mówią o tym, że jest na czwartym miejscu poważnych problemów zdrowotnych na świecie.

Niska świadomość społeczna oraz bagatelizowanie objawów przez chorego sprawiają, że wiele przypadków depresji zostaje niezdiagnozowana, a chory nie podejmuje leczenia.

Ważne jest także, aby otoczenie nauczyło się rozpoznawać niepokojące objawy: wycofywanie się z życia zawodowego, społecznego; chory nie jest w stanie pełnić swoich dotychczasowych ról: matki, ojca, żony, męża, pracownika.

W zasadzie każdy rodzaj aktywności jest dla osoby chorej na depresję nie lada wysiłkiem. Ponadto chory jest niezdolny do odczuwania przyjemności, jest nieustannie zmęczony, pojawiają się problemy z koncentracją, a także ze snem.

W Polsce dniem walki z depresją ogłoszono dzień 23 lutego – nazywa się Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Z tego tytułu wiele ośrodków w Polsce postanowiło zorganizować kampanię edukacyjną „RE: akcja w depresji”. Każda taka akcja z pewnością poprawi wzrost świadomości społecznej nt. tej choroby. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , ,

Czerwiec 3rd, 2015 by admin

W Polsce istnieje pojęcie lekarza pierwszego kontaktu albo inaczej lekarza rodzinnego. Założeniem powstania ej specjalizacji było to, aby każda polska rodzina miała lekarza, który będzie znał jej członków i opiekował się nimi od urodzenia do śmierci. Niestety założenie to nie jest wypełniane. Lekarze pierwszego kontaktu mogą przeznaczyć na pacjenta zazwyczaj ok. 5 minut. W tym krótkim czasie sprawdzają, co pacjenta boli i przepisują leki. Mało który zapyta o samopoczucie, a pacjenci też nie uważają za stosowne wspominać o tak nieistotnych sprawach, jak smutek, bezsenność poczucie bezsilności itp.

Szybkie badanie i szybka diagnoza, brak rozmowy między pacjentem i lekarzem to jedna z przyczyn zbyt rzadko diagnozowanej depresji.
Dlatego też tak ważne jest, aby opowiadać lekarzom nie tylko o bólu fizycznym, ale również problemach psychicznych. Bywa, że jest to pierwszy krok do diagnozy i terapii depresji a przy tym wielu symptomów fizycznych, które jej towarzyszą.

Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , ,

Maj 19th, 2015 by admin

Nasze życie w dużej mierze opiera się na pracy zawodowej. W pracy spędzamy większą część dnia i często przenosimy problemy z pracy do domu. Osoby, których zawód związany jest z dużym stresem, ogromną odpowiedzialnością oraz licznymi obowiązkami, często nie dają sobie rady z codziennymi emocjami w pracy i z upływem czasu wycofują się z życia, co niekiedy prowadzi do depresji.

Wśród zawodów, które najczęściej prowadzą do depresji są w dużej mierze te, związane z obecnością innych ludzi i stykaniem się z ich problemami. Depresyjnie działa praca pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, pracowników społecznych, artystów, pracowników administracyjnych czy handlowców.

Kiedy praca wywołuje negatywne emocje, utrudnia codzienne funkcjonowanie w domu i zakładzie pracy, wówczas warto zastanowić się nad jej zmianą. Wprawdzie nie zawsze jest to łatwe, ale należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, a stałe podenerwowanie, zmęczenie i poczucie bezsilności może doprowadzić do poważnych problemów. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , ,

Maj 9th, 2015 by admin

Depresja atakuje zarówno mężczyzn jak i kobiety. Niemniej jednak to właśnie panie są na nią bardziej narażone. Wynika to w dużej mierze z uwarunkowań charakterologicznych. Kobiety mają predyspozycje do rozdrapywania ran. Często przezywają wielokrotnie wszystkie problemy, rozpatrując je w każdy możliwy sposób. Bywa, że takie podejście pozwala na rozwiązanie kłopotów, ale bardzo często prowadzi do pogłębiającego się poczucia bezradności, bezsilności oraz braku wpływu na to, co się wokoło dzieje, a stąd już prosta droga do epizodów depresyjnych i depresji. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , , ,