Luty 20th, 2016 by admin

Osoby u których zdiagnozowano depresję muszą podjąć leczenie. Oprócz farmakoterapii zalecana jest także psychoterapia, gdyż połączenie obu metod daje najlepsze rezultaty.

Na czym polega ta metoda oraz jak przebiega proces leczenia, o tym poniżej.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że psychoterapia to proces długotrwały, zazwyczaj kilkumiesięczny. Kolejną ważną kwestią jest to, że decydującą rolę ma tu postawa pacjenta tj. musi chcieć uczestniczyć w psychoterapii – bez jego zgody nie będzie możliwe jej przeprowadzenie.

Psychoterapia to proces leczenia, który polega na rozmowie z pacjentem; próba rozpoznania mechanizmów, zdarzeń, problemów depresyjnego pacjenta. To także nauka pokonywania problemów, zmiana sposobu myślenia z negatywnego (często niezgodnego z rzeczywistością) na pozytywny.

Ponadto, psychoterapeuta stara się wskazać osobie chorej na depresję sposoby radzenia sobie z trudnościami życiowymi, tak, aby samodzielnie radzili sobie z nimi radzili i odzyskali kontrolę nad życiem.

Psychoterapeuci, którzy prowadzą terapię osób chorób na depresję są doświadczeni i wykwalifikowani; dają wsparcie pacjentowi, uczą zdrowych reakcji na różne problemy i doświadczenia życiowe. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , ,

Maj 29th, 2015 by admin

Jedną z przyczyn mogących spowodować pojawienie się depresji jest samotność i choroba. W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych częstokroć obie te przyczyny nakładają się na siebie. Do tego dochodzą jeszcze problemy wynikające z ograniczeń wiekowych lub zdrowotnych i pojawia się spory problem – depresja.
Wartym podkreślenia jest fakt, że depresja to nie tylko choroba związana z psychiką. Często przejawia się ona także fizycznie. Wiele jej objawów umyka lekarzom, opiekunom, a nawet samym pacjentom, ponieważ jest tożsama z objawami charakterystycznymi dla wieku czy schorzenia. Objawy takie jak nieustanne zmęczenie, nadmierna senność albo bezsenność, czy bóle głowy to nic nadzwyczajnego w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych – stąd też stają się one niewidoczne i chorobę trudniej jest zdiagnozować.

Depresja to zaburzony stan umysłu i ciała, który należy leczyć. Jeśli najbliżsi, znajomi czy krewni zaczynają zachowywać się inaczej warto zwrócić na to uwagę i podpowiedzieć wizytę u lekarza. Należy pamiętać, że depresję można leczyć, ale nieleczona może prowadzić do śmierci.

Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , ,

Maj 20th, 2015 by admin

Często uważa się, że depresję trzeba leczyć silnymi lekami antydepresyjnymi, ponieważ inaczej nie będzie widocznych postępów terapeutycznych. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to do końca prawdą. Depresja to bardzo skomplikowana choroba. Jej objawy wynikają z zaburzeń pracy mózgu, ale nie zawsze leczenie wymaga farmaceutyków.
Ludzki mózg jest najbardziej skomplikowanym z narządów. Niestety zdarza się, że działa dysfunkcyjnie – np. podczas depresji. Chorobę tę można leczyć farmakologicznie, co przynosi zazwyczaj dobre rezultaty. Niestety nie zawsze. Bywa, że leki nie poprawiają stanu psychofizycznego pacjenta. Zdarza się również, że nie ma konieczności przyjmowania środków chemicznych, ponieważ wystarczy dobrze prowadzona psychoterapia.

Mózg każdego człowieka jest inny i inaczej reaguje na różne sytuacje życiowe. Czasami zdarzają się epizody depresyjne, które dają się szybko wyleczyć innym razem walka z chorobą jest długotrwała i bardzo trudna. Niemniej jednak nigdy nie należy się poddawać i trzeba walczyć. W końcu z depresją też można wygrać. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , ,

Maj 9th, 2015 by admin

Depresja atakuje zarówno mężczyzn jak i kobiety. Niemniej jednak to właśnie panie są na nią bardziej narażone. Wynika to w dużej mierze z uwarunkowań charakterologicznych. Kobiety mają predyspozycje do rozdrapywania ran. Często przezywają wielokrotnie wszystkie problemy, rozpatrując je w każdy możliwy sposób. Bywa, że takie podejście pozwala na rozwiązanie kłopotów, ale bardzo często prowadzi do pogłębiającego się poczucia bezradności, bezsilności oraz braku wpływu na to, co się wokoło dzieje, a stąd już prosta droga do epizodów depresyjnych i depresji. Read more of this article »

Posted in Psychologia Tagged with: , , , ,